Autor: Jiří Fialka
Ze dne: 24.4.2014 15:29
Předmět: RE: Postřehy z Výboru pro standardy (atd), 24.4.2014
Velmi zajímavý paper k ochraně spotřebitele – navrhuje ukazatele, které indikují, že smlouva nemusí být v zájmu klienta. Na stránkách AAE ho nevidím, pošlu na vyžádání (jiri.fialka@ceskapojistovna.cz). Vyrobeno pro EIOPA na jejich vyžádání, takže to určitě brzy přijde i z této strany…
Autor: Jiří Fialka
Ze dne: 24.4.2014 15:25
Předmět: Postřehy z Výboru pro standardy (atd), 24.4.2014
Schválen ESAP1 – doporučuju stáhnout a přečíst. Očekávám, že v ČSpA standard přijmeme v nezměněné podobě.
Postřehy ze zemí, kde podobné standardy už zavedli: komunikace a srozumitelnost aktuárských sdělení je nejméně stejně důležitá jako technická práce. Standardy pomáhají toto sdělit a tím zlepšují pozici aktuárů v pojišťovnách.
Autor: Jiří Fialka
Ze dne: 2.1.2014 12:29
Předmět: Novy web, nove jmeno: AAE
Novinky z GC, tedy ted vlastne uz AAE:
Dear colleagues,
On 30 December 2013 the 3-month consultation period on the proposed amendments in Statutes to change the name from Groupe Consultatif to AAE (and chairman to chairperson) ended. Eleven member associations responded positively:
· Austria
· Croatia
· Czech Republic
· Germany
· Hungary
· Ireland
· Italy – CNA
· Italy – IIA
· Netherlands
· Switzerland
· UK
Associations were informed that, if we did not hear from them to the contrary by this date, we assume that they approve the proposed amendments.
As a result the name of the “Groupe Consultatif” will be changed into “Actuarial Association of Europe” on 1 January 2014.
We will issue a press release to announce the name change, introduce our new logo and our new website: www.actuary.eu. The press release will be sent to you, our stakeholders and the secretariats of member associations.
Please note that to gain access to the “Members Only” pages you first need to register.
We ask you to inform your association of this important change and to communicate it to your members. If you have any questions, please let me know.
Ad A.M. Kok AAG Hon FIA
Chief Executive
Groupe Consultatif Actuariel Européen
Autor: Jiří Fialka
Ze dne: 4.10.2013 13:12
Předmět: RE: RE: Groupe Consultatif novinky – ochrana spotrebitele
Ještě doplnuji zajimavosti z Insurance Committee GC 27.9.2013:
Na GC probehla diskuse o tom, ze Evropska komise chce, aby dohledy byly aktivni v ochrane spotrebitele. Spada sem téma misselingu, ale jsou i úvahy, kolik zisku ma pojistovna generovat (!!!). Co je primerena navratnost kapitalu?! Proc by EIOPA mely vadit financne silne spolecnosti?! DAV je skepticka, že aktuari mohou prijit s technikami, které bude EIOPA požadovat. Ostatní chteji zacit pracovat a uvidi se.Nekteri navrhuji, že nejlepší ochrana spotrebitele je zespoda, přes spotrebitelske organizace. EIOPA ale chce vedet o problemech dřív, nez vzniknou…
Ještě doplnuji chodbove komentare zasvecenych:
– Protože se stále odklada Solventnost, EIOPA musí nejak Evropskemu parlamentu zdůvodňovat svoji existenci
– Tematu Consumer protection se chce zmocnit i ESMA, takze regulatori souperi, kdo bude aktivnejsi…
Autor: Jiří Fialka
Ze dne: 26.9.2013 18:15
Předmět: RE: Groupe Consultatif novinky
Par zajimavosti ze schuzi 9/2013:
Standards, freedom and professionalism committee
Code of coduct – diskuse, na koho se uplatnuje. Plni clenove, ostatní clenove, čestni clenove pokud nejsou aktuary? Jen aktuarska cinnost, ostatní profesni cinnost, soukromy život?
Prezentace rizika pro profesni organizace jako CSpA. Nemam v podkladech. Sezenu a predam vyboru. Rizika spojena s protimonopolní legislativou. V UK IFA vůbec nediskutuji nic okolo pojistného a Daykin s tim nesouhlasi.
Plni clenove – GC udelala pruzkum přes EU. Velke rozdily mezi cleny. Doporucuji k nahlednuti, viz web GC, clenska sekce, Standard Committee, agenda papers Dublin.
Dopis k Fit and Propper urceny aktuarum sdruzenym v evropských aktuarskych asociacich a pojistovnam bude rozeslan clenum GC (tj. prijde na CSpA). Cilem je posilit vnimani, ze plni clenove jsou (polo)automaticky Fit and Propper.
Autor: Jiří Fialka
Ze dne: 25.4.2013 13:29
Předmět: Groupe Consultatif novinky
Nize je par bodu, ktere me zaujali na jednani vyboru GC:
CPD – diskuse o tom, zda ma byt CPD povinne a vymahatelne. Krome Svedska vsichni mluvi o povinnem CPD, ale uz se nehlasi ke slovu, jak to bymahaji a jake maji sankce. Ocekavam v dohledne dobe posun k povinnemu CPD.
Standardy – navaznost na standardy IAA, predevsim pro standard o aktuarske praxi. Prosazoval jsem pouhy odkaz a pripadne zmenove paragrafy, nikoli vydani stejneho nebo skoro stejneho standardu i pod hlavickou GC.
IAA standard ISAP1 (tj. i budouci GCASP1) – usporadat kurz profesionalismu CSpA. Pridat by se mohl novy Code of Conduct GC, zatim ve draft verzi.
Zmena jmena GC – zvazuje se nekolik moznosti. Cilem je, aby jmeno organizace vypovidalo o tom, co delame. Zmenu podporuji, do diskuse jsem se nezapojoval (mozna jediny, nazor meli vsichni :-)
CERA – nove i Svedsko vydava CERA osvedceni. Pojistovny zacinaji uvadet CERA jako vyhodu pro pozice na rozhrani aktuariatu a risku, zatim to neni masovy trend.
Dansky dohled naridil vsem pouzivat castecny interni model na Longevity improvements. Vyvinula ho pracovni skupina danskych aktuaru. Vsichni musi pouzivat stejnou metodiku, lisit se bude nekolik company specific parametru. Proc by neslo neco takoveho pro cesky catrisk nebo CKP?
Contract boundaries – poslat paper pres P1 Life – Honza Koristka. Poslat kopii na Rumuny (Florin Ginghina) a dalsi CEE staty?
DAV paper on market consistency – zajimavy podklad pro pracovni skupinu a/nebo SAV?
Autor: Jiří Fialka
Ze dne: 2.10.2014 11:42
Předmět: Actuarial Association of Europe, Standards, Freedoms and Professionalism Committee, 2. října 2014
Ahoj,
tradičně se na následujících řádcích dělím o své dojmy a postřehy ze schůze. Pokud někdo chcete oficiální zápis nebo podkladové materiály, dejte vědět :-). Jirka
1. Diskuse téměř hotového materiálu A Position Paper of the AAE On the Independent Review of Solvency II Reports. Názory, zda a jak doplnit popis, co rozumíme pod „Independence“. Švýcarsko: společnost (pojišťovna) je vyloučena z některých kontrol – jsou s tím velké problémy, pokud nemohou vysvětlit rozhodnutí, proč dělají model konkrétním způsobem. Shoda, že nezávislost není primárně dána (ne)zaměstnaneckým vztahem.
2. Actuarial Standards
Daykin předložil ESAP1: General Actuarial Practice (dokončeno, k hlasování General Assembly, musíme rozhodnout, jak ho v Česku přijmeme), Working draft of ESAP2: Actuarial Function Report under Directive 2009/138/EC. K tomuto materiálu ještě budeme mít možnost se vyjádřit. Je zájem to probrat na pracovní skupině ČSpA? Daykin má Case study, nabízí ji k využití pro Professionalism (může i sám přednést).
ISAP1, 2 nejsou standardy, ale „Model Standards“: k použití lokálními asociacemi při přípravě standardů.
Draft Proposal to Develop a Standard on ORSA under Solvency II: Požadavek na lokální asociace na připomínky během jednoho měsíce. Očekává se schválení prací na standardu během 1 měsíce – výzva k hledání dobrovolníků pro práci na standardu ORSA (aktivní účast, zkušenost s ORSA).
Znovu diskuse, kdo je nezávislý. Srovnání s auditory – mnohem delší historie pokusů řešit nezávislost (např. rotace auditorů nebo auditních partnerů) – přesto není považováno za vyřešené.
European Actuarial Notes (EANs): nově vznikající kategorie, tzv. formal educational notes. Bude v kompetenci technických výborů, nikoli výboru pro standardy.
Monitorování, zda asociace adoptují a dodržují standardy (ESAP1 bude platit od zítra). Asi dotazníkem :-)
3. Diskuse o povinném CPD, v kontextu uznávání zahraničního CDP pro aktuáry pracující v zahraničí. Některé asociace mají „self-certified events“ – aktuáři si sami evidují, co považují za CPD. Gábor chce popis (nejen) našeho CPD pro účely uznávání CPD absolvovaného v zahraničí. Hledám naše pravidla na actuarii a nemůži je najít :-(. Švédsko: aktuáři jsou sami zodpovědní za evidenci svého CPD včetně relevantnosti pro svoji práci. Použije se v případě disciplinárního řízení. UK: „to trust the people to do the right things is not enough. You must do more.“
4. Role aktuára: zajímavý podkladový materiál, co dělat pro posilování role aktuárů při spouštění SII a opouštění konceptu odpovědného aktuára v některých státech:
– In order to realise the ambitions set forward above we propose to create a Task Force that includes members of all committees, the Officers group and the Chief Executive.
– This TF is asked to define a working program for the coming years that can be included in the action plan of the AAE.
Role aktuárů se tak dostává do centra aktivit AAE.
Autor: Jan Šváb
Ze dne: 29.10.2014 10:10
Předmět: Actuarial Association of Europe, Insurance Committee
The action points from the recent meeting of the Insurance Committe:
• insurance union and whether the AAE should have a view – a small group comprising EK, Thomas Béhar, Wilhelm Schneemeier, Lutz Wilhelmy and Kartina Thomson to consider issue (minute 3)
• extension of survey to “capture information on these points” (see below), on use of an independent external expert to review reporting under Solvency II, and on links between the Actuarial Function and the Risk Management Function (minute 4.3)
o how are technical provisions (TP) defined by the local regulator?
o possible confusion between accounting TP and Solvency II TP in some jurisdictions
o inconsistencies in reporting
o who does a whistleblower go to if the AF holder is not a fully-qualified actuary?
• small group to develop EAN in the area of ESAP 3 on ORSA, volunteers David Hare, Colin Murray and Matthias Pillaudin with connection to Pillar 5 working group (minute 7.3)
• Annette to explore whether IRSG would be interested to comment on ESAPs (minute 8), Annette also to receive a copy of the results of the mini-survey (sent already). Annette suggested the AAE to offer a view on how far regulation should go (topic for next IC)
• considered in next meeting: whether AAE should make an initiative/roadmap to achieve a single balance sheet (minute 9.3)
• IBER consultation (due date 4 November): it was agreed to undertake a quick survey of member associations for this purpose (minute 10)
• cyber risks, short paper, volunteers EK, Lutz Wilhelmy, Rainer Fürhaupter (minute 13.1)
• Big Data, short paper, volunteers EK, Tony O’Riordan, Kartina Thomson (minute 13.2)
• checking the action plan (minute 18)
Autor: Kamil Žák
Ze dne: 2.8.2017 07:44
Předmět: Actuarial Association of Europe, pracovní skupiny SII
V rámci konzultací EIOPA ohledně standartní formule se vynořilo téma daní, tj. LACDT. DIskutuje se zejména level playing field a konzistentní přístup regulátorů. Můj názor, který prosazuji v rámci AAE, je, že toto je primárně problematika rozdílnosti daňových (a účetních) režimů, nikoli Solvency II (pokud vynecháme možnost, že bychom celou Solvency II změnili na pre-tax). Máte-li někdo jakýkoli jiný názor, nebo chcete-li k této problematice poskytnou nějaký komentář, tak mě prosím kontaktujte (kamil.zak@nn.cz). Díky.
Autor: Kamil Žák
Ze dne: 27.3.2017 20:39
Předmět: RE: Actuarial Association of Europe, pracovní skupiny SII
V druhé vlně konzultací EIOPA ohledně standartní formule se mohou komentovat následující témata: credit risk, equity risk a strategic equity risk. Za sebe vidím zajímavé téma dluhopisů/půjček bez ratingu. Pokud máte zájem cokoli komentovat prostřednictvím AAE, tak mi dejte vědět.
Současně přikládám link na dokument ohledně real estate risk od MSCI, naznačující možný pohled na výrazně nižší rizikovost expozic do nemovitostí: https://www.inrev.org/public-affairs/90-dossier-solvency-2/4995-updated-study-of-real-estate-volatility-challenging-solvency-ii-scrs-released-2.
V případě otázek či komentářů mě prosím kontaktujte (kamil.zak@email.cz). Díky.
Autor: Kamil Žák
Ze dne: 3.1.2017 07:25
Předmět: RE: RE: Actuarial Association of Europe, pracovní skupiny SII
KPMG survey – ještě jsem neprocházel
Autor: Aleš Král
Ze dne: 21.12.2016 13:49
Předmět: RE: Actuarial Association of Europe, pracovní skupiny SII
RM – když je RM větší než (konstantní) SCR, tak je skutečně v metodě něco špatně. Při 7% výnosech vychází obě metody velmi podobně, při 2% výnosech a duraci 10 let je RM vyšší o 25%, při 0% výnosech o 35% (při 20 letech o 45% resp. 75%). Současná metoda je velmi jednoduchá na výpočet, pokud se zavede závislost na úrokové míře, bude výpočet významně složitější, zejména při stochastickém výpočtu.
KPMG survey – to je na mě moc grafů, našel jsi tam něco zajímavého?
IM drift – „The PRA considers that firms with internal model approval may find it useful to continue to carry out such calculations“ :)
Autor: Kamil Žák
Ze dne: 12.12.2016 10:29
Předmět: Actuarial Association of Europe, pracovní skupiny SII
Pro informaci:
1. EIOPA published the expected discussion paper on the SCR review (https://eiopa.europa.eu/Pages/Consultations/EIOPA-CP-16-008-Discussion-Paper-on-the-Review-of-Specific-Items-in-the-Solvency-II-Delegated-Regulation.aspx)
V případě zájmu komentovat tento material mě prosím kontaktujte na kamil.zak@nn.cz. Díky
Autor: Kamil Žák
Ze dne: 25.11.2016 08:07
Předmět: Actuarial Association of Europe, pracovní skupiny SII
Jedno z diskutovaných témat v rámci obecné revize Solvency II je výpočet risk margin. Mám k dispozici dvoustránkový komentář, který ukazuje problematické místo současného výpočtu. Tento komentář byl rozeslán členům aktuárské pracovní skupiny. V případě zájmu o tento materiál mě prosím kontaktujte na kamil.zak@nn.cz. Stejně tak mě kontaktujte, pokud máte k výpočtu risk margin jakékoli komentáře, které chcete sdílet s EIOPou přes AAE.
Současně pro zájemce posílám odkazy na některé zajímavé materiály diskutované na AAE:
KPMG Technical Practices survey (which contains calibration benchmarking information) was discussed and seemed to contain a lot of highly informative figures and results: http://kpmg.co.uk/creategraphics/2016/08_2016/CRT063105/TPS_2016.pdf
UK regulator statement on transitionals was published, in UK there has been lots of recalculation s of transitionals (specially transitional on technical provisions) already: http://www.bankofengland.co.uk/pra/Documents/publications/ss/2016/ss616.pdf
UK regulator statement on internal model drift was also noted: http://www.bankofengland.co.uk/pra/Documents/publications/ss/2016/ss1516.pdf
Autor: Kamil Žák
Ze dne: 1.11.2016 13:58
Předmět: RE: RE: Actuarial Association of Europe, pracovní skupiny SII
V rámci AAE máme možnost ovlivnit kalibraci mass lapse SCR. V případě zájmu poskytnout EIOPě názor mě prosím kontaktujte na kamil.zak@nn.cz.
Současně CRO forum vydalo paper k deffered taxes v SCR, k dispozici na stránkách CFO fora: http://www.thecroforum.org/dta-in-scr/
Autor: Kamil Žák
Ze dne: 5.9.2016 10:35
Předmět: RE: Actuarial Association of Europe, pracovní skupiny SII
V rámci AAE máme možnost reagovat na „call for advice from EC to EIOPA“ (http://ec.europa.eu/finance/insurance/docs/news/call-for-advice-to-eiopa_en.pdf) týkající se „review of specific items in the Solvency II delegated regulations“. Lze očekávat, že EIOPA bude část dále veřejně konzultovat. V případě zájmu poskytnout EIOPě názor již nyní mě prosím kontaktujte na kamil.zak@nn.cz. Díky.
Autor: Kamil Žák
Ze dne: 19.5.2016 20:23
Předmět: RE: Actuarial Association of Europe, pracovní skupiny SII
Aktuální dění v pracovní skupině Cross Sectoral. V případě jakýchkoli komentářů ke kterémukoli z bodů níže mě prosím kontaktujte. Díky.
1. Everybody to comment on EIOPA’s consultation on UFR before our monthly call on June, special issues being:
o UFR methodology: real rate + inflation
o UFR +- 20 Bps jump limit
o The implications to interest rate risk
o The market implications (long duration, long term investments etc.)
2. Lauri will start collection issues on DA SCR methodology and LTGA-topics. We will keep this list on our work as the actual review by EIOPA will be on 2018.
3. No WG actions on XBRL tool issue at this moment.
4. Peter to talk more about the ‘clearing on derivatives & default risk’ – topic on our next call. Any comments about this to Peter.
Autor: Kamil Žák
Ze dne: 14.4.2016 13:58
Předmět: RE: Actuarial Association of Europe, pracovní skupiny SII
V rámci AAE máme možnost komentovat technickou spcifikaci pro Insurance stress test 2016. Jedná se o technickou specifikaci, samotné scénáře nejsou v dokumentech zahrnuty a nejsou předmětem konzultací. Termín na komentáře je 19.4. (EAA musí komentáře poslat 20.4.). V případě zájmu mě kontaktujte na kamil.zak@nn.cz.
Autor: Kamil Žák
Ze dne: 8.4.2016 20:21
Předmět: RE: Actuarial Association of Europe, pracovní skupiny SII
Pracovní skupina AAE SII cross sectoral (nástupce pracovních skupin pro interní modely a pilíř 5) sbírá témata, kterými by se měla zabývat. Témata by měla spadat do působnosti skupiny – v zásadě vše co se týká SII mimo SF pilíře I Life a Non-life. Již identifikovaná témat jsou longevity, UFR a level playing field. Pokud máte nějaké téma, kterým by se podle vás měla tato pracovní skupina zabývat, tak se mi ozvěte na kamil.zak@nn.cz.
Autor: Kamil Žák
Ze dne: 19.1.2016 08:45
Předmět: Actuarial Association of Europe, pracovní skupiny SII
V rámci pracovní skupiny pro interní modely byl rozeslán document „Description of the Danish FSA’s longevity benchmark“. Jde o „some documents of Danish Supervisor relating to the assessment of longevity risk“. V případě zájmu se mi ozvěte na kamil.zak@nn.cz, materiály přepošlu.
Autor: Martin Jusko
Ze dne: 25.9.2017 12:03
Předmět: Setkání 22. 9. 2017
Souhrn hlavních informací ze schůzky Investment and financial risk committee AAE z 22.9.2017:
Změna agendy IFR Committee- zahrnutí témat z oblasti risk managementu
• Proběhne změna Terms of Reference – posun z oblasti investic a finančního rizika k obecnému řízení rizik
• Cíle
○ vytvořit platformu pro aktuáry pracující v řízení rizik
• Dojde k přejmenování Risk Management Committee (RMC)
• Nově vzniklá RMC začlenění agendu dosavadní Task Force on Risk Management, tj.
○ Prosazení aktuárů v řízení rizik – co pro aktuáry znamená, že se chtějí angažovat v oblasti risk managementu, SWOT analýza aktuárské profese v oblasti RM
○ Sdílení znalostí z oblasti řízení rizik
○ Prosazování konzistentních přístupů v oblasti řízení rizik
○ Příprava CRO konference
• Otázky k další diskusi
○ Jak zorganizovat práci RMC na rozšířené agendě, aby bylo zapojeno co nejvíce lidí a nebyl omezení na jednoho delegáta z každé členské asociace?
§ Stálé podkomise pro různé oblasti řízení rizik? Dočasné pracovní skupiny pro konkrétní témata?
○ Jaká další témata přidat do agendy?
§ Nový předseda Malcolm Kemp kontaktuje členy RMC kvůli zjištění témat a oblastí zájmu
Další agenda
• Zrušen projekt Market Consistency Web Portal kvůli dlouhodobé neaktivitě členských asociací a absenci návrhů, jak to změnit.
• Chování úrokových křivek v prostřední nízkých úrokových měr: Malcolm Kemp by chtěl shromáždit myšlenky na téma jak se úrokové křivky chovají (např. Je nějaký floor? Změní se nějak jejich tvar? Mají nižší volatilitu?). Cílem je mít „stylizovaná“ fakta, proti kterým by se dala validovat vhodnost modelů úrokových měr. Možnost pro zapojení dobrovolníků z členských asociací, kteří mají zkušenosti s chováním úrokových křivek v posledních letech.
Autor: Martin Jusko
Ze dne: 12.4.2017 18:03
Předmět: RE: Setkání 8. 4. 2016
Vážené kolegyně a kolegové,
níže uvádím souhrn zajímavých informací ze schůzky Investment and financial risk committee AAE (IFRC), která proběhla 7. 4. 2017:
• AAE publikovala článek Required skills to be a good risk manager
○ viz http://actuary.eu/documents/AAE-paper-Required-skills-to-be-a-good-risk-manager-FINAL.pdf
• AAE publikovala článek Negative Interest Rates and Their Technical Consequences
○ viz http://actuary.eu/documents/AAE-negative-interest-rates_FINAL-161216.pdf
• K podobnému tématu měla AAE prezentaci k zástupcům European Systemic Risk Board a Financial stability section EIOPA
○ v některých aktuárských vzorcích (např. pro současnou hodnotu nekonečné anuity) může být v současnosti problém s předpokladem kladné úrokové míry
○ obsahovalo myšlenky na téma „cash as a lower bound for interest rates“
• Webový portál AAE ohledně tržně konzistentního oceňování by měl začít fungovat 1. 7. 2017
• AAE založila pracovní skupinu na téma PRIIPS (předsedá Thomas Béhar)
• v AAE vznikla Risk management task force on insurance & pensions
○ v návaznosti na ERM roundtable
○ většina zástupců jsou CRO z pojišťoven, nominovaní členskými asociacemi
○ sbírají materiály k článku na téma „Role of the actuary as a risk manager“
○ chtějí uspořádat akci „CRO Conference“
• Revize strategie a governance AAE
○ v roce 2016 proběhla revize strategie, nyní probíhá implementace návrhů (pracovní skupina „Implementation of the Strategy review 2016 Proposals“, ISRP)
○ ISRP má nyní připraveny návrhy nového znění vize, mise a strategických cílů AAE; změny nejsou dramatické a vedou směrem k většímu pokrytí role aktuárů i mimo tradiční oblasti pojišťovnictví a penzí
○ schválení může proběhnout už v 1H 2017 (schválení Standards, Freedoms & Professionalism Committee v květnu a pak elektronické hlasování General assembly)
○ ISRP má připravený také návrh změn v governance AAE, které zahrnují změny ve stanovách AAE, hlavně v definici a složení Board of directors a Nominations panel
○ tyto změny budou pravděpodobně předloženy ke schválení na General assembly v září v Kodani
• Témata pro IFRC
○ Capital Markets Union review – sledovat vývoj a zapojit se do případných konzultací
○ Zapojení do konzultace European Banking Authority k tématu Draft Regulatory Technical Standards on the specification of the nature, severity and duration of an economic downturn
○ EIOPA Financial Stability report, EIOPA Risk Dashboard- je něco, co by chtěla AAE na těchto reportech připomínkovat?
• Další informace/myšlenky
○ Ve Španělsku existuje státní garanční fond, který přebírá závazky pojišťoven v případě bankrotu. Solvency II tam tedy neslouží primárně k ochraně klientů.
○ Některé pojišťovny pracují na hedgeování Solventnostního poměru vzhledem k výnosové křivce (aby bylo stabilní i při změnách křivky)
○ Je z hlediska ekonomiky vhodné, aby pojišťovny držely vysoké Solvency ratio? Není to neefektivní využití kapitálu?
○ Co vypovídá Solvency ratio o hodnotě pojišťovny/zajišťovny z pohledu investorů?
Pokud by někdo z Vás měl poznámky k některým bodům nebo zájem o více detailů, budu rád, když mi napíšete na martin.jusko@vig.cz.
Autor: Martin Jusko
Ze dne: 11.4.2016 17:45
Předmět: Setkání 8. 4. 2016
Vážené kolegyně, vážení kolegové,
stručné shrnutí zajímavých bodů z jednání Investment and Financial Risk Committee z 8. 4. 2016:
• Pokračovala diskuse o budoucí agendě IFR Committee. Návrh k projednání v rámci AAE je takový, že IFRC by se měla více zaměřit na oblasti spojené s investicemi a finančními riziky v pojišťovnictví a penzích a vynechat témata, která se těchto sektorů netýkají (např. témata týkající se čistě bank). Důvodem je malé zastoupení členů národních aktuárských asociací mimo sektory pojišťovnictví a penzí, z něhož plyne nedostatečná kapacita IFRC pro činnosti mimo tyto sektory (např. připomínkování regulace v oblasti finančních derivátů).
• Novým předsedou pracovní podskupiny pro tvorbu webu o tržní konzistenci (Market Consistency Web Portal) bude Thomas Viehmann (DE). Dalšími kroky bude potvrzení účasti v podskupině od delegátů, které v minulosti nominovaly národní aktuárské asociace, a dohoda, zda by bylo možné publikovat první data k 1. 7. 2016 (ČR zde nemá nominovaného zástupce).
• EIOPA spustila konzultaci ohledně kalibrace standardní formule pro investice do infrastrukturních společností (infrastructure corporates). Cílem je zjistit, zda existují důvody pro nižší kapitálový požadavek pro akcie takových společností ve srovnání s běžnými akciemi.
• Na evropské úrovni probíhá diskuse o možném snížení Ultimate Forward Rate (UFR) v Solvency II v reakci na aktuální nízké výnosy na trzích.
V případě zájmu o více podrobností mě můžete kontaktovat na mailu martin.jusko@vig.cz.
Autor: Martin Jusko
Ze dne: 23.3.2015 17:47
Předmět: Actuarial Association of Europe, Investment and Financial Risk Committee
Milé aktuárky, milí aktuáři,
přináším stručnou informaci o tom, co zajímavého zaznělo na jednání Investment and Financial Risk Committee AAE, které se konalo 20.3.2015:
• EIOPA spustila work stream k investicím do infrastruktury (https://eiopa.europa.eu/Pages/News/EIOPA-starts-working-on-infrastructure-investments.aspx) – IFRC se plánuje zapojit do chystaných konzultací.
• K návrhu pravidel pro fungování plánovaného webu o tržní konzistenci (Market Consistency Web Portal) nebyly připomínky; práce na přípravě tohoto webu pokračují.
• V únoru proběhla konzultace návrhu implementačních opatření k Evropské směrnici o trzích finančních nástrojů (MIFID II) za účasti IFRC.
• Evropská komise vydala Green Paper on Capital Markets Union – cílem konzultací je odhalení překážek bránících volnému pohybu kapitálu,
efektivnímu využití úspor, lepšímu přístupu malých a středních podniků ke kapitálu. Odstraněním těchto překážek by mělo dojít ke zvýšení investic v Evropě. IFRC se plánuje zapojit do konzultace.
Martin Jusko