Dobrý den všem,
V pondělí 21. června 2021 proběhlo další jednání Aktuárské pracovní skupiny. Na programu byla tato témata:
- zprávy z pracovních skupin,
- novinky z Insurance Comittee a Risk Committee AAE,
- vliv pandemie Covid-19 na povinné ručení v ČR a
- diskuse nad standardem SAP3 navazující na přednášku na semináři z aktuárských věd.
Zprávy z pracovních skupin
ESAP 1 / ISAP 1 / ISAP 1a – Vlaďka Unzeitigová: Pracovní skupina dokončila revizi SAP1. Připomínkování členskou základnou bylo ukončeno 23. dubna, nyní se očekává vyjádření Aprobační komise.
IFRS 17 a ISAP 4 – Petr Sotona a Jiří Thomayer: Užší skupina připravila návrh zadání pro ČAP pro sběr dat v souvislosti s problematikou rozpouštění CSM. Ze strany pojišťoven byla zatím nízká odezva, zapojení potvrdili jen čtyři pojišťovny. Přítomní byli požádáni, aby podpořili zapojení dalších pojišťoven. Pro přípravu transpozice ISAP 4 je zapotřebí dalších dobrovolníků, aby bylo možno zahájit činnost.
ESAP 3, ISAP 5/6 a ICP 8/16 – Mirek Šimurda: Pracovní skupina dokončila SAP3 a standard představila na přednášce na semináři z aktuárských věd. Na pracovní skupině také pokračovala diskuse nad tímto standardem. Skupina bude pokračovat v činnosti přípravou na lokalizaci ISAP5 (Insurer Enterprise Risk Models) a ISAP6 (Enterprise Risk Management Programs and IAIS Insurance Core Principles), včetně mapování obsahu relevantních standardů mezinárodní asociace regulátorů pojišťoven (IAIS), tzv. Insurance Core Principles (ICP). Konkrétně zde jde o ICP8 (Risk Management and Internal Controls) a ICP16 (Enterprise Risk Management for Solvency Purposes).
Legal recognition – Honza Šváb: Odezva na přednášku na Jarním aktuárském setkání byla kladná. Další práce se budou zabývat například problematikou prolomení či vyjmutí z mlčenlivosti týkající se aktuára ze strany dohledu a také problematikou uznávání profese, kde není zcela jasný trend, kterým se chce EU vydat. V druhé oblasti vydala AAE dotazník, kde mapuje podmínky a vývoj v jednotlivých zemích. Další zájemci o práci v této skupině jsou vítáni.
Aktuár budoucnosti – Jakub Šiška: Vyšel návrh AAE Data Strategy, kde jsou uvedeny konkretní kroky, které AAE chce a nechce v této oblasti dělat. Společně s tímto byly publikovány výsledky průzkumu ohledně role data science v aktuárské praxi, který proběhl napříč EU asociacemi. Více informací je obsaženo v doprovodných materiálech.
Produkty s podíly na zisku – Honza Pechanec: Proběhlo představení nově ustavené pracovní skupiny. Proběhla krátká diskuse nad konkrétním obsahem práce této skupiny, byla zdůrazněna potřeba zastoupení pojišťoven a možnost zmapovat jejich používané přístupy k této problematice. Byla též akcentována souvislost s vývojem legislativy, soudní praxe a rostoucí ochrany spotřebitele.
SAP2 / ESAP2 – Martin Pleška: Pracovní skupina reaguje na vydání exposure draft standardu ESAP2. Výstupem budou jednak komentáře ke standardu a také příprava pro lokální implementaci. Skupina shromažďuje také poznatky a zkušenosti z psaní zpráv aktuárské funkce. Připomínky a komentáře jsou vítané! Členy jsou: Marcela Vítková, Jan Šrámek, Tomáš Barči, Jakub Mertl, Jan Zajíc, Radek Hendrych a Martin Pleška. Na pracovní skupině též proběhla krátká diskuse ohledně významu zprávy pro její zamýšlené uživatele, například představenstvo.
Pracovní skupina k vývoji pandemie C19 – Petr Jedlička: Tématu byla věnována samostatná prezentace.
Zprávy z AAE
Risk Committee – Jana Zelinková: Je možnost zapojit se i do práce v AAE, další dobrovolníci by byli velmi zapotřebí i pro práci na evropské úrovni.
- V tuto chvíli je aktuálním tématem udržitelnost (sustainibility) a návazné požadavky na reporting, ORSA scénáře a podobně. V rámci ČAP při sekci řízení rizik proběhla diskuse na toto téma v úterý 22. června 2021.
- Novým velkým tématem je modelování a digitalizace, pro jeho hlubší uchopení ale chybí kapacita i knowhow.
- Diskutuje se též o dalším osudu CRO Round table, kdo by se jej případně ujal a zda má na úrovni AAE smysl.
- Proběhl dotazník na reputační rizika na jednotlivé země, který ČR vyplnila a který se nyní vyhodnocuje.
Insurance Committe – Martin Jusko: Poslední výbor proběhl začátkem dubna 2021.
- Na úrovni EIOPA probíhá konzultace na téma Open Insurance, jedná se o způsob otevření dat potenciálním novým hráčům a insurtechu. Obdobně již funguje v oblasti bankovnictví.
- Jedná se o možném zapojení aktuárů v rámci Environmental Liability Directive do procesu krytí škod na životním prostředí od znečišťovatelů (zástupcem v pracovní skupině AAE, která se tím zabývá, je Jan Martínek).
- Proběhla diskuse o vhodnosti nastavení Solvency II v kontextu pandemie Covid-19. Dle závěrů diskuse proticyklické prvky (např. VA, symmetric adjustment, extrapolace, kalibrace úrokového rizika) fungují, naopak risk margin a schopnost odložených daní absorbovat ztráty jsou považovány za procyklické prvky. Z pohledu podzimu 2020 se kalibrace pandemického rizika stále jevila jako vhodná, ale nové posouzení na základě dalšího vývoje může být nutnost. Někteří regulátoři v EU přicházeli během pandemie se specifickými požadavky stran rezervování, ORSA a zátěžové testování.
- Diskutoval se také vývoj revize Solvency II. Účinnost změn se předpokládá až v roce 2025. Na Jarním aktuárském setkání o revizi a pohledu AAE podrobněji mluvila Maria Kamenárová.
- Byl dán přehled konzultací EU, do nichž se AAE aktivně zapojila.
V případě dotazů nebo zájmu o materiály ke zmíněným tématům neváhejte kontaktovat Martina Juska (VIG). Členové s osvědčením také mohou získat přístup do interní části webu AAE, kde jsou všechny materiály uloženy.
Pandemie Covid-19 a její vliv na povinné ručení v ČR
Petr Jedlička ve své prezentaci představil:
- vývoj pojistného v letech 2019 a 2020 pro nový obchod a obnovy,
- trendy mobility do března 2021 dle dostupných dat od velkých společností (Apple),
- měsíční vývoj počtů škod (domácí škody a zahraniční řešené v rámci zelených karet),
- vývoj škodní frekvence včetně škod na zdraví,
- vývoj kombinovaného poměru pro nový obchod a celý kmen povinného ručení a
- vývoj škodní inflace na majetku a zdraví včetně dalšího možného vývoje.
Podrobnosti jsou v přiložené prezentaci.
Diskuse nad SAP3 a EAN1
Mirek Šimurda shrnul, že výsledný standard SAP3 je nakonec velmi stručný a slouží jako přehled věcí, kterými se aktuár při práci na ORSA zabývat musí či má. Komentoval také vývoj standardu, kdy jeho prvotní verze byly mnohem obsažnější. Na základě diskusí v AAE se podařilo ponechat ve standardu pouze nezpochybnitelné pasáže, zatímco různé další podněty, čím a jak se aktuár může nejen v rámci ORSA zabývat, se přesunuly do European Actuarial Note 1, která standard ESAP3 doprovází.
Diskuse se vedla nad tématy z EAN1 „What is best estimate and why?“ a tématem výnosové křivky v Solvency II. Obě témata souvisí s obecnou otázkou, kdy se požadavky nebo předpisy regulace odchylují od objektivní reality. Mirek Šimurda v té souvislosti zdůraznil, že je důležité, aby byla správně pojmenován problém či otázka, která je aktuárem řešena, a pro ni byl zvolen vhodný postup, který následně aktuár umí obhájit.